Cosy Crime – mówi się, że najczęstszą scenerią tych powieści jest malownicze miasteczko, gdzie deszcz leje jak z cebra, a liczba zbrodni przyprawia o zawrót głowy. To oczywiście skrócona definicja gatunku, ale dobrze oddaje konwencję.
Trylogia „Agencja Detektywistyczna Czajka” autorstwa Katarzyny Gacek, to klasa światowa. Główną bohaterką jest Gaja, akcja dzieje się w Milanówku, tajemnice krążą szybciej niż plotki i tylko pogoda jest lepsza niż jesienią na obrzeżach Anglii.
Kluczowe Elementy Cosy Crime
W dłuższym opisie można byłoby uwzględnić kilka dodatkowych elementów typowych dla 'cosy crime’:
- Bohaterowie tych historii to przede wszystkim detektywi-amatorzy
- Akcja rozgrywa się w urokliwym, małym miasteczku
- O humor dbają często ekscentryczne lub drugoplanowe postaci
- Zbrodnia w cosy opisana jest bez podawania drastycznych szczegółów
- Zbrodniarze, w przeciwieństwie do psychopatów czy seryjnych morderców z innych gatunków literackich, są zazwyczaj racjonalnymi, elokwentnymi, typowymi członkami społeczności, których motywy – chciwość, zazdrość, zemsta, zdrada – często sięgają do przeszłości
- Ich aresztowanie zwykle przebiega bez przemocy, często z dokładnym wyjaśnieniem, co tak naprawdę się wydarzyło i gdzie – my, czytelnicy – daliśmy się nabrać 😉
Czym jest „Cosy Crime”?
W Polsce termin „cosy crime” tłumaczony jest jako kryminał kocykowy, kominkowy lub przytulny, który pozwala na to, by zagłębić się w intrydze i śledztwie, ale z poczuciem bezpieczeństwa. Ta nazwa to bezpośrednie odwołanie do tego, że możemy czytać te książki pod kocem lub przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoni. Pojęcie to zyskało popularność pod koniec XX wieku, kiedy współcześni pisarze, zainspirowani atmosferą kryminałów lat 20. i 30., starali się przywołać ten klimat w swoich powieściach.
Królowa Cosy Crime – Agatha Christie?
Można powiedzieć, że królową tej kategorii jest Agatha Christie, która oczywiście jest królową w ogóle, ale w 1930 roku napisała powieść z Panną Marple „Morderstwo na Plebanii”. Od tego nie zaczął się ten gatunek – bo wcześniej były już takie bohaterki, ale Panna Marple stała się popularyzatorką tego klimatu i takiego typu postaci.
Kolejne lata, aż do 50., to jednak rozwój mocniejszych, ciemniejszych, straszniejszych kryminałów. Dopiero następne dekady dały powrót do klimatu z początku wieku.
Współczesny Powrót Cosy Crime
Lata 60. i 70. były ciekawe z punktu widzenia tego gatunku, a później bardzo ciekawy moment nastąpił w roku 2016, kiedy rodzina i zarządzana przez rodzinę firma zajmująca się prawami do dzieł Agathy Christie, postanowiła celebrować rocznicę wydania pierwszej powieści, a także połączyć to z datą urodzin pisarki. Z tej okazji wydana została druga część kontynuacji przygód detektywa Poirota – „Zamknięta Trumna”, którą napisała Sophie Hannah. Ta brytyjska autorka kryminałów została wybrana wcześniej przez wnuka Agathy Christie (i innych spadkobierców) do napisania nowej historii kryminalnej na wzór tych pisanych przez babcię. I wtedy właśnie, inne wydawnictwa, zaczęły sprawiać wrażenie, jakby nie chciały pozostać w tyle i zapowiedziały nowe tytuły z tego gatunku.
Trylogia „Agencja Detektywistyczna Czajka”
Trylogia o „Agencji Detektywistycznej Czajka zalicza się oczywiście do nurtu 'cosy’.
W pierwszym tomie, Gaja – główna bohaterka – przypadkowo odkrywa zdradę męża, co diametralnie zmienia jej życie. Jedną z konsekwencji jest zmiana zawodowa – zakłada Agencję Detektywistyczną i do współpracy zatrudnia Klarę, swoje przeciwieństwo, a całość wspiera jej przyjaciółka Matylda, która… jest przeciwieństwem ich obu. Zbudowana na kontrastach osobowościowych historia, daje gwarancję różnorodności, konfliktów i tego, że w zasadzie w każdym wątku może być ciekawie lub zabawnie, bo rzadko zdarza się aby trzy tak różne osoby mogły się zgadzać.

Co ciekawe i charakterystyczne dla tego gatunku, oprócz lokalnej społeczności, interesujących bohaterów i zabawnych drugoplanowych postaci, jest też logiczna, dobrze skonstruowana, zaskakująca kryminalna intryga.
W każdym tomie główna zagadka jest inna, jest to sprawa, którą zajmuje się Agencja Detektywistyczna. Ale są też wątki osobiste i rodzinne dotyczące głównych bohaterek, które rozpoczynają się w części pierwszej, a domykają w części trzeciej.
Ebooki: Tom I – „Pies Ogrodnika” i Tom II – „Gra Pozorów” dostępne są w aplikacji EmpikGo więc super wygodnie.
Premiera Tomu III – „Krew z Krwi” – 5 czerwca 2024 roku. Wydawnictwo ZNAK.
Więcej o cosy crime i seriach cosy crime też w KrymiKom Podcast 👇🙂
Czy kryminał może być przytulny?
Co sądzi o tym rodzina Agathy Christie, a co mogłaby myśleć 'Królowa Kryminału’? 🤔
Subskrybowanie wskazane, a nawet mile widziane 😎