Na tropie różnorodności: charakterystyczni bohaterowie w kryminałach

W literaturze kryminalnej, zarówno w klasycznych dziełach Agathy Christie, jak i nowoczesnych opowieściach takich jak „Pokojówka” Nity Prose czy „Komu zginął trup?” Małgorzaty Starosty, spotykamy literackich detektywów, którzy swoją unikalnością i charakterystycznymi cechami zyskują zainteresowanie i sympatię czytelników. Analizując głównych bohaterów tych książek: Herkulesa, Molly czy Jeremiego, możemy dostrzec, jak różnorodność staje się siłą tych postaci.

Mieszanka Inspiracji: od Christie do Prose

Nita Prose, autorka „Pokojówki”, otwarcie wyznała, że ogromne znaczenie dla niej miała Agatha Christie. Prose dążyła do zintegrowania esencji twórczości królowej kryminału z subtelnością filmu „Na noże” oraz elementami gry planszowej Cluedo (graliście?;). Dodając do tej mieszanki intuicję i nadzieję, inspirowaną takimi dziełami, jak „Eleanor Oliphant ma się całkiem dobrze”, Prose skomponowała opowieść o tajemnicy, która równocześnie bawi, wzrusza, ciekawi i skłania do refleksji. Z tego połączenia powstał niezwykły świat, a w centrum tego świata Molly – pokojówka, która tak naprawdę momentami czuje się niewidzialna. „W pracy, gdy noszę swój mundurek, mogę się wtopić w tło, staję się częścią hotelowego wystroju, jak tapeta w czarno-białe pasy, która zdobi korytarze” – mówi 25-letnia Molly, fanka Columbo i uwaga… Agathy Christie 😉

W świecie norm i oczekiwań: Molly kontra rzeczywistość

Molly gubi się często w sytuacjach towarzyskich, ma wrażenie, jakby wszyscy grali w skomplikowaną grę i znali jej złożone zasady. Nie dość wprawnie odczytuje sygnały z otoczenia, uczy się rozróżniać rodzaje uśmiechów, czytać między słowami i gestami. Zdarza jej się naruszać etykietę, obrażać, gdy zamierza pochwalić, źle odczytywać mowę ciała i mówić niewłaściwe rzeczy w niewłaściwym czasie. Molly lubi sprzątać, doprowadzony do porządku pokój daje jej satysfakcję. Swoją głowę stara się porządkować w podobny sposób, pozbywając się z niej przykrych wspomnień. I to właśnie Molly pewnego dnia znajduje w hotelu Regency Grand nieżywego pana Blacka. „Tego Pana Blacka. A poza tym to dzień jak każdy inny…” – opisuje w swoim stylu wydarzenia Molly. I to także właśnie ona, w nieoczywisty sposób, staje się jedną z głównych zaangażowanych w sprawę osób.

Do końca możemy być więc ciekawi, jak Molly to rozwiąże.

Głos głównej bohaterki, jej sposób myślenia, mówienia i patrzenia na świat, jest wyraźny od pierwszej strony. Nita Prose przyznaje, że po prostu od początku wiedziała jak ma to wyglądać w powieści.  – „Nie wybrałam tej narracji, sama przyszła do mnie. Czasami dostajesz rzeczy ze swojej podświadomości, które jako pisarz próbujesz rozgryźć.” – mówiła Prose w jednym z wywiadów. To co jeszcze podkreślała Autorka, to fakt, że starała się nie etykietować Molly. – „Obawiałam się – mówiła Prose –  że jeśli jej neuroróżnorodność byłaby wyjaśniona od początku, lub podkreślona na okładce, to czytelnicy przegapiliby najważniejszą część przekazu”.

Chciałam, aby czytelnik odkrywał z czasem, że te różnice i nietypowe zachowania,
mogą być największą siłą Molly

Nita Prose

Wzór i Chaos: Jeremi Organek na Tropie

Jeremi Organek to bohater serii Małgorzaty Starosty.

Część pierwsza „Gdzie są moje zwłoki?” to książka o tym jak para głównych bohaterów: patolog Jeremi i blogerka Linda, wyruszają na poszukiwania nieboszczki. Zagadka zaginionych zwłok to dla Miller szansa na internetową karierę, a dla Organka zawodowe być albo nie być. Oprócz zagadki i humoru, jest tu też wątek historyczny.

Część druga „Komu zginął Trup?” to ta sama para głównych bohaterów w poszukiwaniu właściciela zwłok. Znów jest humor, intryga, śledztwo i tradycyjnie interesujący wątek historyczny. W tej serii elementy z przeszłości są ciekawe, nieznane, zaskakujące i umiejętnie wplecione zarówno w fabułę jak i klimat. Wciąż mamy komedię kryminalną, tylko z bonusem w postaci dodatkowych ciekawostek z przeszłości.

Jeremi Organek, wyłaniający się z kart powieści Małgorzaty Starosty, wprowadza nas w świat, gdzie ład miesza się z chaosem. Ten stoicki patolog, z naturą skłaniającą do milczenia, rzuca wyzwanie barwnej i energicznej Lindzie. Jego precyzja i metodyczność, mogące na pierwszy rzut oka przypominać kompulsywne dążenie do porządku, okazują się atutami w detektywistycznych śledztwach. I chociaż Jeremiemu zdarza się mylnie odczytać sygnały, poczucie humoru nie jest może jego mocną stroną, a zachowania społeczne czasami sprawiają mu kłopot, to Linda mówi o nim ciepło… „mój kochany socjopata”.

Wydaje się, że cechy Jeremiego są jeszcze w naturalny sposób wzmocnione za pomocą obecnej w pobliżu Lindy, która sprawia wrażenie przeciwieństwa Organka. O tym w jaki sposób Autorka tworzy spójny osobowościowy portret postaci można przeczytać w rozmowie na KrymiKom: – „Ja też mam swoją ‘biblię’ – zdradziła Małgorzata Starosta mówiąc o tym jak powstają charakterystyki bohaterów – „to kilka stron w edytorze tekstu, które zapełniają się z każdym kolejnym tomem serii”.

Ciekawa jestem jak ten zapis wygląda, bo Jeremi i Lindy to trochę jakby awers i rewers jednej osobowości.

– „Każdy bohater potrafi mnie zaskoczyć, zwłaszcza że oni też się rozwijają – wyjaśniała Małgorzata Starosta – Jeremi w drugiej części zaimponował mi ogromną wiedzą. Linda pokazała się od strony, której w poprzednim tomie nie ujawniła” – (więcej można przeczytać tu ➡︎ krymikom.pl/od-retro-do-nowoczesnosci-wywiad-z-malgorzata-starosta/)

Porządek jako Motyw Przewodni

Symetria, porządek i zamiłowanie do detali, charakteryzują nie tylko Molly i Jeremiego, ale też oczywiście Herkulesa.

Herkules Poirot bohater stworzony przez Agathę Christie, ze swoją skrupulatnością i uwielbieniem dla logiki, może być dowodem na to, że nawet najmniejsze szczegóły mają znaczenie. Jest to podkreślone zarówno w książkach, jak i w najnowszych produkcjach i ekranizacjach. Jego potrzeba przywracania ładu w otoczeniu jest nie tylko cechą charakterystyczną, ale stała się też znakiem rozpoznawczym. Oczywiście nie podejmuję się pisania o ewentualnych zaburzeniach Herkulesa Poirota, który mógłby się zdziwić otwierając dzisiaj interneet i czytając, że podejrzany jest o autyzm, traumy, OCD i PTSD (chociaż teksty pisane z perspektywy psychiatrii zaprzeczają tym tezom). Być może natomiast Poirot nie kryłby zadowolenia, dowiedziawszy się, że wciąż jest najsłynniejszym detektywem na świecie 🔍

Siła w Różnorodności

Możliwe, że to właśnie w tej różnorodności tkwi siła, która powoduje, że my – czytelnicy – chcemy spędzać czas właśnie z tymi postaciami. W ich inności kryje się moc, która nie tylko ułatwia im rozwiązywać zagadki i wyróżnić się z rzeszy innych literackich detektywów – ale też nam może pomóc zobaczyć świat z różnych, ciekawych perspektyw.

O tych książkach pisałam ⬇️

Agatha Christie kryminały z Herkulesem Poirot Wydawnictwo Dolnośląskie

Małgorzata Starosta Kryminały z Lindą i Jeremim „Gdzie są moje zwłoki?” i „Komu zginął trup?” Wydawnictwo Mięta

Nita Prose kryminały z Molly „Pokojówka” Wydawnictwo Pascal

KRYMIKOM Patrona Medialny „Komu zginął Trup?”

Lista Kategorii
Posts created 25

Powiązane Posty

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Do Góry