Ciemna strona księżyca: świat Edgara Allana Poe i narodziny kryminału

„Ciemna strona księżyca” to nie tylko biografia. Chociaż opisane jest tu całe życie Edgara Allan Poe, to książka, która pokazuje nową perspektywę interpretując idee i twórczość pisarza w kontekście burzliwego rozwoju nauki. W epoce, gdy ludzkość fascynowała się nowymi odkryciami, Poe sam był jak detektyw, który próbował zgłębić tajemnice wszechświata.

Ta książka to prawdziwe źródło inspiracji i fascynacji, wymagające co prawda czasu i skupienia, ale oferujące niezwykłą przyjemność zanurzenia się w bogaty i wielowymiarowy świat literatury i nauki XIX wieku.

Z perspektywy tematyki naszej strony, książka ta stanowi również niepowtarzalną szansę na podróż w czasie, aż do momentu powstania pierwszego współczesnego kryminału, a za taki uważa się tekst „Zabójstwo przy Rue Morgue” (chociaż wcześniej ukazywały się teksty z podobnym motywem). To również czas, kiedy zrodziła się postać detektywa Auguste’a Dupina, charakteryzującego się prowadzeniem śledztw poprzez analizę i moc intelektu.

Narodziny detektywistyki: 'Zabójstwo przy Rue Morgue’ i jego dziedzictwo”

„Zabójstwo przy Rue Morgue” to pierwsza okazja do poznania detektywa C. Auguste’a Dupina. Arystokrata Dupin nawiązuje znajomość z narratorem w paryskiej bibliotece. Panowie szukają tam tego samego rzadkiego tomu. Zamiłowanie do wiedzy tajemnej i zagadek skłania ich wkrótce do wspólnego zamieszkania. W „cudacznym domostwie” Dupin i Narrator spędzają dni na dyskusjach i czytaniu, czekając na noc, by wtedy, w prawdziwej ciemności, wyruszyć na poszukiwanie inspiracji.

Dupin, obserwując i analizując, potrafi wyciągnąć trafne wnioski z najdrobniejszych szczegółów – to rozumowanie, a nie intuicja, jest jego bronią. Postać C. Auguste’a Dupina uważa się za pierwowzór wielu późniejszych i obecnych detektywów nietypowych, ale racjonalnych i genialnych.

Kiedy Dupin dowiaduje się o szokującej zbrodni, jego ogłoszenie w gazecie prowadzi do niespodziewanego zwrotu akcji. Kolejne wydarzenia i rozwiązanie ukazują nieprzenikniony umysł detektywa.

Aby wyjaśnić, na czym polega metoda detektywa Edgar, Poe porównuje sposób myślenia podczas różnych gier. Wspomina o szachach, warcabach, ale za najbardziej wymagającą grę uznaje wista będącego prekursorem brydża. Ta ostatnia wymaga bacznego śledzenia układu kart, jak również poszczególnych poczynań przeciwnika, w szczególności zaś jego mimiki, tonu głosu oraz sposobu podnoszenia lewy. Następujące po sobie działania tylko z pozoru wydają się być intuicyjne. Dokładnie tak samo Dupin pokonuje kolejne etapy logicznego rozumowania, kojarzy wnioski płynące z wielu różnych danych i przesłanek i dopiero na tej podstawie wskazuje ostateczną odpowiedź i sprawcę.

Poe inspiratorem: od Baudelaire’a do Doyle’a

Poe niewątpliwie nadał bieg rozwojowi współczesnej literatury.

Silnie oddziaływał na twórców takich jak choćby Baudelaire, Dostojewski, Verne, Doyle, Nabokow, czy Highsmith.

Obecnie zalicza się go najpoczytniejszych twórców w każdym języku, a jego dorobek charakteryzuje się ogromną różnorodnością. Był jednym z pierwszych Amerykanów, którzy utrzymywali się wyłącznie z działalności literackiej. Musiał więc podejmować daleko idące zabiegi w celu utrzymania zainteresowania czytelników.

Wbrew mitom na jego temat nie był tylko ponurym marzycielem pogrążonym w melancholii. Doświadczył w życiu wielu nieszczęść i trudów i chociaż część z nich sam na siebie sprowadzał, to później też sam z nimi walczył.

Był analitykiem, filozofem, detektywem. Ciągle starał się rozgryźć tajemnice wszechświata.

„CIEMNA STRONA KSIĘŻYCA”

Autor: John Tresh

Tłumaczenie: Magda Witkowska

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

Premiera 7.11.2023

Lista Kategorii
Posts created 25

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane Posty

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Do Góry